Baklava Kilo Yapar Mı? 1 Dilim Baklava Kaç Kalori?

Baklava Kilo Yapar Mı? 1 Dilim Baklava Kaç Kalori?
0

Baklava kilo yapar mı? 1 dilim baklava kaç kalori? Soruları baklava severlerin en çok merak ettiği sorulardan bazılarıdır. Bu yazımızda ‘Baklava kilo yapar mı? 1 dilim baklava kaç kalori?’ sorularına cevap vereceğiz.

Baklava kilo yapar mı? Elbette yapar. İçeriğinde oldukça fazla yağ ve şeker oranı barındıran baklaya çok yüksek kalori değerine sahip bir tatlıdır. Aşırı şekilde baklava yemek kilo yapabilir.

Özellikle de spor yapmayan kişiler baklava yemeden önce bir kere daha düşünmelidir. Çünkü yalnızca 1 dilim baklava yedikten sonra bile alınan kalorinin yakılması için yaklaşık olarak 1 saat yürüyüş yapılması gerekir. Doğru miktarda tüketilen baklava taze ise kilo almadan baklava yenilebilir.

Spor ya da diyet yapan kişilerin en çok dikkat ettiği şey yiyeceklerin kalori miktarıdır. 1 dilim baklava kaç kalori? sorusunun cevabı ise ortalama bir dilim baklavanın 40 gram olduğunu düşünürsek 1 dilim baklava ortalama 174 kaloridir.

1 dilim baklava kaç kalori diye soran kişiler 1 dilim baklavanın 174 kalori olduğunu yazımızdan öğrendi. Düşük kalorili ürünlerden olan 1 dilim baklavanın kalorisine baktığımız zaman kilo aldırmayacağı açıktır. Ancak 1 dilimden fazla tüketilmesi kilo aldırır.

1 Porsiyonda Kaç Adet Baklava Bulunur? 

1 porsiyon baklava yaklaşık olarak 80 gr ağırlığa tekabül eder. Yani bir porsiyonda 2 ya da 3 dilim baklava bulunmaktadır. Bu 2 dilim baklava ise yaklaşık olarak 335 kaloriye sahiptir. 

Bir dilim baklava ortalama olarak 180-200 kalori ve enerji içermektedir. Bu ortalama 5 ya da 6 porsiyon meyveye denk gelmektedir. Yenilen 2 -3 dilim baklava 800-900 kalori kadar olacağı için oldukça sağlıksız bir durum ortaya çıkar.

Bu durumda günde alınması gereken kalori miktarının neredeyse yarısı sağlıksız bir şekilde bol yağ ve şeker içeren baklavadan alınmış olur. Bunun sonucunda da fazla kilo, vücutta yağlanma, damar tıkanıklığı gibi birçok durum ortaya çıkmaktadır.

Baklavadan Sonra Alınan Kalori Nasıl Yakılır?

Baklava yedikten sonra pişmanlık yaşayan insanların en çok merak ettiği şey baklavayla alınan kalorinin nasıl yakılacağıdır. Günde 2 dilim baklava yiyen birisinin en az yarım litre su içmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda yüksek kaloriye sahip 1 dilim ya da 2 dilim baklava yendikten sonra 1,5 saatlik tempolu bir yürüyüş, dans, yüzme ya da 1 saat boyunca bisiklet çevirme, koşu gibi spor faaliyetleri yapılmalıdır.

Bu gibi durumları sevmeyen okurlarımız için ise baklavadan sonra alınan kaloriyi yakabilmeleri için verebileceğimiz en büyük tavsiye yaklaşık 1-2 saat boyunca ev temizliği yapmaları olacaktır. Sürekli hareket halinde olmak alınan kalorileri hızlıca yakmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir