Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu 2023?

Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu 2023?
0

Değişen şartlarla birlikte pek çok meslek grubunun maaşlarında da düzenlemeye gidilmiştir. Emeklilere ve memura yapılan ek zamların ardından Avukat maaşları merak edilmiştir. Enflasyon zamlarının üstüne yapılan bu ek zam pek çok memurun yüzünü güldürdü. Zamlı maaş oranlarıyla birlikte nasıl bir değişim yaşandığı önem kazanmıştır. Peki, bu oran ne kadar oldu?

Bilindiği gibi enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra yapılan %27,9 oranındaki zam memurlar tarafından yeterli bulunmamıştı. Bu nedenle ek zam talebi söz konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ek zam müjdesini kabine toplantısından sonra duyurdu. Yapılan zammın üstene ek olarak %2,5 oranında ek zam yapıldığı açıklandı. Bu oranlardan sonra gözler avukat maaşlarının ne kadar olduğuna çevrildi.

Güncellenen tek şey zam oranları olmamıştır. Eşin çalışmaması durumunda yapılan yardım 521 lira olarak belirlenirken altı yaşın altında olan çocuklar için kabul edilen oran 115 TL olmuştur. Altı yaşın üstünde olan çocuklar için ise 57 TL oranında bir düzenlemeye gidilmiştir. Bu düzenlenmelerden ve ek zamlardan avukatlar da faydalanmıştır. Buna göre ek zam dahil maaşlar 10845 TL’ye çıkmıştır.

Avukat Maaşlarındaki Düzenlemeler

Ek zam öncesinde avukat maaşlarında belirlenen oran 8311 TL iken bu miktar artmıştır. Memurlara ocak ayında yapılan yüzde beş oranındaki toplu sözleşme zammının uygulama olarak yüzde 7,5 olması kararının açıklanmasından sonra memur zamlarında toplam artış oranı %30,5 olmuştu. Bu gelişmenin arından farklı meslek gruplarındaki insanların maaşlarında nasıl bir değişiklik olacağı merak konusu olmuştur.

Memura ve emekliye yapılacak ek zammın masaya yatırıldığı toplantı sonrasında ilave desteklerin verilmiş olduğunu Erdoğan açıklamıştı. Bu gelişmelerden sonra herkes maaşlarının ne kadar olacağını hesaplamaya başladı. Avukat maaşları da bu noktada bazı değişimlere uğramıştır. Buna göre avukatlar (1/4) 8580 TL – 10845 TL arasında maaş alabileceklerdir.

Maaş hesaplamalarında dikkat öne çıkan bir diğer husus ise eşi çalışmayan kişiye ödenecek aile yardımı esas alınmıştır. Ayrıca altı yaş öncesi grup ve iki çocuk yardımı göz önünde tutulmuştur. Ülkemizde avukatların almış oldukları maaş miktarı diğer meslek gruplarında da olduğu gibi görev yapılan kurumu göre farklılık göstermektedir. Bütün bu bilgiler ışığında stajyer avukatlar en az ne kadar maaş alıyorlar? İşte detaylar!

Avukat Maaşları En Az Ne Kadardır?

Yeni mezun olan stajyer avukat maaş olarak geçen sene ortalama 3500 ile 6000 TL arasında değişen bir miktar alıyordu. Yeni yıl ve yeni düzenlemelerle birlikte bu değişmiştir. Asgari ücretteki değişimden sonra yeni mezun stajyer avukatlarda en az bu miktarı alarak işe başlamak durumundadır. Burada da kamu sektörüyle özel sektör arasında maaş farkının belirgin bir düzeyde olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Kamu kurumlarında çalışmakta olan avukatlarda ise derece ve unvan ön planda olmaktadır. Avukat maaşları buna göre farklı oranlarda belirlenmektedir. 4/1 derecede olan bir avukat için ödenen miktar 8311 TL idi. Fakat 2023 yılının ocak ayı itibariyle zam oranları belli olmuş ve bu rakamın üzerine çıkış gerçekleştirilmiştir. Asgari ücretin yüzde elli gibi bir oranda artmasından sonra pek çok meslek grubu kendisi için nasıl bir düzenleme olacağını merak etti.

Avukat Maaşlarındaki Önemli Değişim

Merak edilen hususlardan bir tanesi de özel hukuk büro ya da firmaların içinde çalışmakta olan avukatların maaşlarıdır. Ancak bunun için net bir rakam vermeye imkan yoktur. İşin niteliği, görev ve sorumluluklar gibi değişkenler bu noktada maaşın miktarında etkili olmaktadır. Avukat maaşları ocak ayı zammı ile birlikte yeni oranlar belirlenmiştir.

Danışmanlık ve diğer sunulan hizmetler için ilgili baroca ücretler belirlenmiştir. Piyasa koşullarına göre kişi hangi grupta yer alıyorsa maaşında ona göre bir yükselme olacaktır. Açıklanan enflasyon oranlarına göre düzenlemelerin yapılması önemlidir. Avukatın özel sektörde mi yoksa kamuda mı çalışıyor olduğu maaşında belirleyici olan faktörlerden biridir.

Yeni Avukat Maaşları Yeterli Mi?

Yoğun iş temposu ve duruşmaların getirdiği stres göz önünde tutulduğu zaman 2023 yılında yaşanan bu artışın avukatların beklediğinin altında kaldığını söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra kamu bünyesinde görev yapan avukatlar özlük haklarının da iyileştirilmesi gerektiği taleplerini iletmektedir. Kamuda çalışmakta olan avukatların genel olarak özel sektörde çalışanlardan daha iyi maaş aldığını söylemek mümkündür. Tam da bu noktada avukat maaşlarının 2023 yılı itibariyle enflasyondaki değişime bağlı olarak güncellendiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Özel sektörde çalışan avukatların meslekteki hizmet yılları ve tecrübeleri ücretlere yansımaktadır. Öte yandan göreve yeni atılan genç avukatlar için ödenen maaşlar asgari ücretin ya biraz yukarısı ya da o orandadır. Avukat maaşları hizmet yılı artışına göre yükseliş göstermektedir. Hizmette birinci yılı olan bir kimsenin alacağı ücret 8580 TL iken hizmette on iki ve daha çok kişiler 10000 TL kadar almaktadır. Elbette ki ödenecek maaş miktarının özel ya da kamu sektöründe çalışılıp çalışılmamasına bağlı olarak değişiklik gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir