Anti HBS Nedir? Anti HBS Kaç Olmalıdır?

Anti HBS Nedir? Anti HBS Kaç Olmalıdır?
0

Hepatit B gündeme geldiği zaman karşımıza çıkan önemli değerlerden biri olan Anti HBS hakkında bilgiler vereceğiz.

Anti HBS Nedir?

Hepatit B hastalığı panelinde bulunan bir kişinin virüslere karşı ne kadar bağışıklığı olup, olmadığına dair bilgi veren önemli değerlerden bir tanesidir.

insan sağlığını ciddi bir şekilde etkileyen bir hastalıktır. Korunmanın en etkin yollarından biri aşıdır. Korunmak için diğer gerekli önlemlerin alınması da gerekmektedir.

Hepatit B korunmasız seks, uyuşturucu kullanımı sırasında ortak enjektör vs. kullanımı, gebelik sırasında bebeğe bulaşması, kan ve kan ürünleri yolu ile olabilmektedir. Bu bulaşma yollarına karşı önlem alınması yanı sıra aşı olmak da koruyucu olmaktadır.

Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra insan bedeninde kendini korumak ve bulaşan virüse karşı savaşmak için gerekli savaşçı ajanlar oluşturulmaya başlar. Hepatit B virüsünün üzerinde olan bazı proteinlere yani antijenlere karşı tepki gösteren, onları arayıp yok eden antikorlar üretilir. Aşı yolu ile ya da hastalık esnasında virüs ile bu şekilde mücadele ederek onu yok etmeye çalışır.

Anti HBS testi de işte bu antikorları aramaktadır. Böylece daha önce bu virüs ile karşılaşılmış mı, karşılaşıldı ise vücut savaşıp antikor üretti mi, bir daha virüs ile karşılaşma durumunda beden savunmasına yeterli antikor var mı sorularını yanıtlamak için yapılmaktadır.

Anti HBS Yüksek Çıkarsa Ne Olur?

Anti HBS değerinin yüksek çıkması olumlu bir şeydir. Şu anlama gelmektedir: Vücut daha önce Hepatit B virüsü ile karşılaştı ve savaşmak için antikorlar yani savaşçılar üretti. Bu savaşçılar yeni bir bulaş sırasında sizi korumak için hazır beklemektedir anlamına gelir. Tabi bu yüksek çıkmasının da belli bir miktarda olması, yani yeterli savaşçı olup olmadığı çok önemlidir.

Anti HBS Pozitif Çıkması Ne Demek?

Anti HBS pozitif çıkması test yapılan birey için olumlu bir şeydir. Bu şu anlama geliyor: Hasta Hepatit virüsü aldı ve ona karşı savaşıp hastalığı yendi. Yani yeterli sayıda antikor üreten beden, hastalıktan başarı ile kurtuldu.

Pozitif çıkma aşı sonrası oluşan antikorlar sayesinde de gerçekleşir. Aşı sayesinde bedenin bağışıklık kazandığını da gösterir bir belirteçtir. Aşı olmuş kişilerde bu değerin 12 ve 12’nin üzerinde olması gerekmektedir. Bağışıklığı hiç olmayan kişilerde bu değer beş altında olabilir. Yani yapılan Elisa testinde virüsün üstündeki proteinlere karşı reaksiyon gösterip virüsü yok eden antikor savaşçılar yoktur. Yani birey hastalığa açıktır. Aşılanması faydalı olabilir.

Kısacası anti HBS pozitif çıkması bağışıklık tamamlandı anlamına gelir. Hasta tarafından olumlu ve istenen bir şeydir. Peki, kanda Anti HBS negatif çıkması ne demektir? İşte detaylar!

Kanda Anti HBS Negatif Ne Demek?

Kanda anti HBS negatif hasta için olumlu bir şey değildir. Yani hastanın hepatite karşı bağışıklığı yok anlamına gelmektedir. Bedeni virüse karşı koruma hücreleri oluşturmamıştır. Virüsü alma durumunda sorun yaşayacak demektir.

Bu durumda hastanın aşı olması ve hastalığa karşı önlemleri dikkat ile uygulaması şarttır. Aksi takdirde sorun yaşayabilir ve hastalanabilir. Burada anti HBS pozitif 1000 kavramı da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Anti HBS Pozitif 1000 Ne Demek?

Anti HBS Pozitif 1000 hasta için olumlu bir sonuç kabul edilmektedir. Bazı hastalarda yapılan test sonucu bu değer alınmaktadır. Hastanın bağışıklığı tam anlamına gelmektedir.

Hepatit B virüsü üzerinde olan antijenlere karşı savaşacak ve yok edecek antikorları bireyin bedeni üretmiştir. Silahlı bir biçimde hastalık virüsü ile karşılaşmaya hazırlanmış demektir.

Anti HBS Kaç Olmalı?

Anti HBS kandan yapılan bir Elisa testidir. Bulunan değerin beşten fazla olması istenmektedir. Beşten fazla olması vücudun yeterli antikor ürettiği belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Beş değerinin altında bir değer test sonucunda alınır ise birey hastalık ile hiç karşılaşmamış demektir. Ya da aşı ile bağışıklık oluşturabilmiş bir birey olmadığı belli olur. Bu durumda hastalığa karşı yoğun korunma tedbirleri uygulayıp, aşı olması önerilecektir.

Anti HCV Nedir?

Anti HCV de yukarıda anlatılanlara benzer şekilde ancak Hepatit C virüsüne karşı savaşan antikorları aramak için yapılan bir taramadır. Hepatit C virüsünün yüzeyindeki proteinleri arayıp bulup yok eden antikorların testidir.

Bu test ile de Hepatit C ye karşı bireyin bedeninde karşı koyma gücü oluşmuş mu ölçülmektedir. Anti HCV’nin de pozitif çıkması hastanın bağışıklık kazanmış olduğuna delildir. Bu da hasta için olumlu bir tespit anlamına gelir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir