Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar Oldu? 2023

Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar Oldu? 2023
0

Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar Oldu 2023

Yılbaşından itibaren 6,300 TL ile en düşük ödenen ücret temmuz dönemi zammı ile beraber 8,926 TL olarak güncellenmiştir. En yüksek bantta 8,900 TL olan ücret 12,610 TL olarak belirlenmiştir. Temmuz öncesi dönemde ortalama maaş 7,600 TL iken güncel zamlarla birlikte ortalama ambulans şoförü maaşı 10,700 TL bandına çıkmıştır. Ambulans şoförü maaşı 2023 yılı itibariyle güncellenmektedir.

Özel Hastane Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar 2023?

Özel hastanelerin işe alım kriterleri kurumsal hizmet şekline göre değişiklik göstermektedir. Hastanelerin çalışma prosedürleri arasındaki farklar işe alım şeklini etkilerken aynı zamanda maaşlar konusunda da değişiklik gösterir.

Maaş verilerini paylaşan özel hastane ambulans şoförlerinin bilinen ortalama maaşı güncel zamlar ile 7,500 TL’dir. Görevdeki hizmet yılı ve tecrübeye bağlı olarak artış gösterecek maaşlarda hastane işleyişine ve yoğunluğuna göre de artış göstermesi mümkündür.

Kurumlar arasında belli bir standart bulunmadığı için kesin konuşmak doğru değildir. Tüm bu bilgiler ışığında Ambulans şoförü maaşı 2023 yılı itibariyle 7 bin 500 TL civarındadır.

Ambulans Şoförü Olma Şartları Nelerdir?

Ambulans şoförü olmak için gerekli şartlar vardır. Acil durum ambulans araçlarının sahip olduğu ekstra özellikleri vardır. Güçlendirilmiş motor ve direksiyon hakimiyeti ile normal araçlardan ayrılmaktadır.

Ambulans şoförleri seçimlerinde etkili olan unsur aracı etkin bir şekilde kullanabilecek potansiyele sahip olunmasıdır. Ambulans şoförü olmak için en az lise mezunu olmak gerekir. 

Ambulans şoförü olmak için öncelikli olarak sağlık lisesi mezunu teknisyen veya ön lisans mezunu olmak öncelikli aranan şarttır. Acil hastaya olası durumlarda ilk yardım müdahalesinin yapılması mesleğin sorumluluklarından biridir.

Ambulans şoförü olmak isteyenlerin ilk yardım eğitiminden geçmiş ve sertifika almış olmalıdır. İlk yardım sertifikasının yanında gerekli psikoanaliz testlerini de başarı ile tamamlanmış olması gerekir.

Diğer şartları tamamlayan, B sınıfı 3 yıllık ehliyet tecrübesi ve SRC 2-4’e sahip herkes başvuruda bulunabilir. 

Lise Mezunları Ambulans Şoförü Olabilir mi? 

Büyük bir beceri ve sürüş teknikleri gerektiren ambulans şoförlüğünde gerekli eğitim altyapısının alınması mesleğin icra edilmesi için zorunludur. Alım şartlarında KPSS puanı arayan meslekte ön lisans ve lisans türlerinde en az 60 puan almış olmak gerekir.

Puan yıllara göre değişiklik göstermektedir. Farklı lise türlerinden mezun olmuş kişilerde ambulans şoförü olabilir. Fakat alımlarda sağlık alanında eğitim görmüş kişiler öncelikli olmaktadır. 

Diğer başvuru belgeleri ile yapılacak başvuruların tamamlanması ardından esas alınan öncelikli kişiler mesleğe olan uygunluğundan ötürü tercih edilmektedir.

Gerekli puanın başarı ile alınması ardından sözlü mülakat için başvuran aday sayısının üç katı kadar kişi sözlü mülakat için davet edilir. Güvenlik soruşturması ardından başarılı adayların ataması yapılır. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir