Akülü Tekerlekli Sandalye, Manuel Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akülü Tekerlekli Sandalye, Manuel Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
0

Engelsiz bir yaşam için gerekli olarak bazı araçlar vardır. Bunlardan biri de, tekerlekli sandalye‘lerdir. Engelli bireylerimiz, toplum içerisinde hayatlarını sürdürebilmek için, tekerlikli sandalye kullanırlar. Şöyle ki, tekerlekli sandalye 2 çeşittir.

Akülü tekerlekli sandalyeler, kullanım olarak ilk akla gelen engelli ulaşım araçlarındandır. Çünkü kumanda yöntemiyle kolayca, hiç bir yardıma ihtiyaç duymadan uzun mesafelere kadar gidilebilir. Bu da engelli bireylerin hayatını fazlasıyla kolaylaştırmaktadır. 

Akülü sandayeler, fiyatı itibariyle manuel tekerli sandalyelere göre biraz fazladır. Çünkü kullanımının kolay olması, elektronik özellikleri sebebiyle ulaşımın daha rahat yapılması ilk tercih sebepleri arasında yer almaktadır. 

Bu sandalye türlerini günlük hayatta, engelli bireylerimizde fazlasıyla görebilirsiniz. Çünkü fiyatı itibariyle, akülü tekerlekli sandalye fiyatlarından daha uygun olup, kullanımı da pratiktir. 

Manuel tekerlekli sandalyeler, akülü sandalyelere nazaran daha az istek gören ama daha çok satışı yapılan bir engelli ulaşım aracıdır. Bu sandalye türünde birinin yardımı gerekli olduğu gibi, engelli birey eğer ellerini kullanabiliyorsa, kendi de kullanabilmektedir. 

Ancak uzak noktalara ulaşım için, biraz fazla güç gerektirmektedir ve bu da engelli bireylerin çok uzakları tercih etmemelerine neden olmaktadır.

Hangi Tekerlekli Sandalyeyi Almalıyım? 

  • İki tekerlekli sandalyeden hangisini tercih etmek istediğiniz konusunda kararsızsanız eğer, seçim yaparken fiyat, performans, dayanıklılık, yedek parça, kullanım alanı, size yardımcı olacak birilerinin olup olmaması gibi bir çok maddeyi değerlendirerek tercih yapmanız sizin yararınıza olacaktır. 

Tercih yaparken, hiç kuşkuşuz ilk önce fiyatı düşünürüz. Ne kadar haklı olsakta, ileri ki zamanlarda maalesef bu pişmanlığa sebep olabilmektedir. Satın almanın ardından kullanıma başlayan engelli bireyler, zorluk derecesine göre kararları değişebilmektedir. 

Örneğin otomobil ile farklı bir ile seyahat etmek isteyen bir engelli bireyin, ulaşım sağladığı araç bir VAN türü araç değilse, yani akülü sandalyeye uygun bir dizaynı yoksa, maalesef hem araca sığmaması, hemde ağırlığı nedeniyle tam bir işkenceye dönüşebilir. 

Ancak bu durumda olan bir engelli birey, manuel tekerlekli sandalyeyi tercih ediyorsa, manuel tekerlekli sandalyelelerin katlanabilmesi nedeniyle kolay bir otomobil seyahatı yapabilir. Siz tüm kriterleri göz önünde bulundurarak, tercihlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir