Akademisyen Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel)

Akademisyen Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel)
0

Pek çok maaşın belirlenme koşulları gibi akademisyen maaşları da farklı koşullar doğrultusunda belirlenmektedir. Evli olup olmamalarına, çocuk sahibi olup olmamalarına ve deneyimlerine göre maaşlar belirlenmektedir. Bunun yanı sıra unvan, kıdem, sigorta ve hizmet yılı gibi birçok etken bulunmaktadır. En düşük akademisyen maaşı 9 bin TL’den başlamaktadır. Bu miktar hizmet yılına ve unvana göre değişebilir.

Maaşlardaki en önemli etken deneyim yılıdır. Bunun yanı sıra aylık ücretler medeni duruma ve çocuk yardımı alınıp alınmadığına bağlı olarak değişebilmektedir. BES kesintisi ve sigorta gibi unsurlar da maaş belirlemede büyük etkendir. Toplu sözleşme zammı doğrultusunda Ocak ve Temmuz ayları arasında verilecek maaşlar 2023 yılı için açıklanmıştır.

Alınan maaşlara yansıyan yüzde dışında enflasyon farkı da aylık maaşlara yansıtılacaktır. Ağustos ayında tekrar toplanacak olan Toplu Sözleşme protokolünün yeni bir zam yapması beklenmektedir. Akademisyen maaşları söz konusu olduğu zaman karşımıza kıdem derecesi ve unvan durumu gibi en temel kriterler çıkmaktadır. Yine hizmet yılı da akademisyenlerin maaşlarını doğrudan etkilemektedir.

Akademisyen Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Akademisyenler üniversite ve benzeri programa sahip kurumlarda öğretim veren insanlardır. Öğretim vermenin yanı sıra araştırma yapan ve araştırmalarıyla ilgili olduğu alana katkılar sağlayan kişilerdir. Akademik çalışmalar bilinen bütün alanlarda yapılabilmektedir. Akademisyenlik için belirli koşulların sağlanması ve kademelerin atlanması gerekmektedir. Her bir kademenin çalışma şartları, saatleri ve maaşları farklıdır. Akademisyen maaşları 2023 yılında yapılan zamlar ile birlikte unvanlara göre yeniden belirlenmiştir.

Akademisyenlik bünyesinde yer alan insanların unvanları profesör, dekan, rektör, doçent, akademik personel, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak bilinmektedir. Her birinin iş deneyimi farklıdır. Unvanları çalışma yıllarına ve akademik hayata bulundukları katkılara göre değişmektedir. Unvanlarının değişmesi için akademik anlamda belirli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Yapılan çalışmaların başarılı olması durumunda unvan sahibi olunabilir ve maaşlarda artış yaşanabilir.

Akademisyenlerin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Akademisyenlerin çalışma koşulları bulundukları yükseköğretim kurumlarına ve yaptıkları akademik çalışmalara göre değişmektedir. Akademisyenler araştırma yapmak, öğrencilere eğitim vermek ve bilimsel çalışmalar yapmakla yükümlüdürler. Çalışma saatleri verdikleri ders sayısına ve yaptıkları araştırmalara göre değişmektedir.

Genellikle bir hafta içerisinde birkaç günü boş geçirebilirler. Bunun yanı sıra tez çalışması yapan ve ders veren akademisyenlerin bir hafta içerisinde 6 veya 7 gün çalıştıkları da görülmektedir. Belirli ve sabit koşulları bulunmayan akademisyenler için akademisyen maaşları merak konusudur. Toplu sözleşme zammına göre akademik personellerin maaşları gösterdikleri çalışmaya bağlıdır. Belirlenen maaşlara ek olarak enflasyon farkı da eklenmektedir.

Enflasyon farkının verilen zam oranını geçmesi durumunda Ağustos ayında yeniden toplanan toplu sözleşme protokolü tekrar zam yapabilir. Akademik personelin aldığı en düşük maaş 9 bin TL ve en yüksek maaş 15 bin TL olmaktadır. Belirlenen sabit maaşların yanı sıra ekstra çalışmalar, verilen dersler ve enflasyon farkı eklenmektedir.

Rektör, Dekan ve Profesör Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Akademik anlamda hizmet veren personeller yıllar içerisinde çeşitli unvanlara sahip olabilirler. Sahip oldukları unvanlar için büyük ve etkili bilimsel çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda unvan sahibi olarak birçok konuda söz sahibi olabildikleri gibi maaşlarında da artış yaşanmaktadır. 2023 yılında da her sektörde olduğu gibi akademisyen maaşları da yükselmiştir.

25 yıl iş tecrübesi olan ve en az 4 yıldır profesör unvanı taşıyan insanların maaşı 16-18 bin TL olmaktadır. Profesörlerin aldığı maaş ise en az 15-18 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Yıllık deneyimlerine bağlı olarak dekan maaşları ise 15 bin TL civarındadır. Rektör maaşları da aynı şekilde 15 bin TL civarında değişiklik göstermektedir. Rektör yardımcısı veya unvanlı akademik personelin maaşı da 15 bin 400 TL olarak belirlenmiştir.

Araştırma ve Öğretim Görevlisi Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Akademik personeller arasında sayıca oldukça fazla olanlar araştırma görevlileri ve öğretim görevlileridir. Bu insanlar akademik kariyerlerinin ilk basamaklarında yer almaktadır. Akademisyen maaşları arasında en çok merak edilen maaş araştırma görevlilerinin maaşlarıdır. Araştırma ve öğretim görevlilerinin maaşları da derecelerine göre belirlenmektedir.

Yeni başlayan öğretim görevlisi maaşı 10 bin 800 TL ve 6 yıl deneyimli öğretim görevlisi maaşı 10 bin 900 TL olmaktadır. Derecelerine göre belirlenen maaşlara göre en az 9 bin en fazla 11 bin civarında maaşlar almaktadırlar. Akademik personellerin maaşları derecelerinin ve unvanlarının yanı sıra evli olup olmamalarına, çocuk sahibi olup olmadıklarına veya farklı yardımlara göre değişiklik göstermektedir. Sigortalarına, derece, deneyim ve kıdemlerine göre maaşları artabilir veya azabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir